Rīgas sargi (papildyta)

Taip jau sutapo, kad būtent vakar, kai Latvija šventė Nepriklausomybės dieną, man išpuolė žiūrėti išgarbintąjį latvišką filmą “Rīgas sargi“.

Buvau prisiklausęs visokių entuziastingų atsiliepimų, buvo smalsu įsitikint pačiam, kas jau ten per filmukas.

Patriotine prasme- taip… Na, o kaip filmas- ką gi. Latviškas. Medinis truputį. 🙂
Bet, kadangi esame kaimynai- susipažint reikėjo.

Axels / 2008-11-17 : “4 tankisti un suns“ garā.. kaut gan, pat ne tuvu tam. Spēlēt uz cilvēku jūtām vēsturisku faktu gaisotnē vēl nenozīmē, ka KINO ir izdevies. Diletantisms latviešu izpildījumā. Gribētos piebilst – mūsdienu diletantisms, teatrālisms, samākslotība. …

Kažin, ar yra prasmė labai prie to filmo kabinėtis, jį vertinti meno prasme, istorinės tiesos prasme… Reikalingas žiūrovams reginukas, jaunąjai kartai auklėt, senimo patriotinius jausmus paglostyt. Gražu. Ko daugiau reikia?

(Dar viso nemačiau. Nuobodoka pasidarė, užmigau. Bet pabaigsiu, prižadu. 🙂 )


>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

gruodžio 3, trečiadienis.

Taip tada ir likau nepasisakęs, kad pabaigiau žiūrėt. Bet tikrai prisižadėjimą išpildžiau- pažiūrėjau iki galo jau sekančią dieną, berods.

Įspūdžių daugiau neprisidėjo, tai ir nutylėjau. 
Na, ir, kaip jau sakiau- kabinėtis prie tokio filmo, daug jį kritikuot- noro nekyla, nes ką jau čia. Čia, kaip žiūrint vaikų “Euroviziją“- galima tiktai žavėtis, šaipytis iš mielų mažų būtybių pastangų negražu. Netgi jei ir truputį juokingos būna tų būtybių pastangos mėgdžioti suaugusias “žvaigždes“- vis tiek mes tuo žavimės, mums tai miela, nes tai mūsų mieli vaikučiai. 

Būtų kita kalba, jeigu panašų filmą mums pasiūlytų kokie nors rumunai, arba kazachai, arba- ypač- rusai. Būtų visai kita kalba, ir filmas būtų nepaneigiamai bjaurus ir neabejotinai varganas. 

Būtų irgi kita kalba, jeigu panašų filmą mums pasiūlytų lietuviai. Irgi sakytumėm, kad ganėtinai varganas, kad mums truputį gėda dėl tokio filmo, nes lietuviai privalėjo padaryti geriau. 

Bet čia juk latviai. Todėl lieka tik žavėtis ir truputėlį pavydėt.

>>>>>>> >>>>>>>>>>>>>

Kadangi aš tingėjau (nemokėjau, nenorėjau) daug samprotaut- drįstu pacituoti čia komentarą iš kinas.info. Pasakoja toks vienas kino mėgėjas, vardu “Keksas“. Gana gausiai ir išsamiai išdėstė savo nuomonę. Manu, kad nedarau nuodėmės, pacituodamas ją čia visą:

“Sita filma reiktu vertinti is dvieju pusiu: visu pirma, kaip nacionalini, dideli braliuku projekta, kuri galima vertinti kurkas atlaidziau, kaip pasididziavima, vertybe, kuri mums artima tiek geografine, tiek istorine, tiek kinomatografine prasme. Antra vertus, reikia vertinti kaip ir bet koki kita filma, su visomis jo teigiamomis ir neigiamomis pusemis.

Pradeciau nuo pirmo aspekto – kaip didziausias, brangiausias Nepriklausomos Latvijos filmas sis yra isties vykes. Puikiai parinkta istorine tema, neblogas scenarijus, ismoktos holivudinio filmo taisykles – kontrastai tarp pradzios, destymo – leta pradzia, ivadas i herojus, taiki atmosfera, ir karo sumaistis, didvyriu iskilimas, kulminacija, pasitelkiant muzika, vaizda ir garsa etc etc.

Aktoriai pakankamai stiprus, ypac Elita Klavina (Elza). Vaidyba emocinga ir itikinama. Ir antraplaniai bei kiti aktoriai neblogai atlieka savo vaidmenis.

Spec efektai isties neblogi – tolimi Rygos vaizdai grazus, pastatu, apkasu dekoracijos, kostiumai – neesu latviu miestu bei kariuomenes ekspertas, bet atrodo autentiskai. Kompiuteriniai lektuvai tinka. Isvis, latviai pati KARA vaizduoja 10 kartu geriau, nei lietuviai “Vienui vieni“.

Filmui nesvetimas humoras, kai kurie bajeriai tikrai nuosirdziai privercia nusisypsoti, pvz. kai bermontas Avalovas kaip tipiskas neissilavines rusas israizioja durklu “Cia buvo Bermontas“ ant medines baznycios boksto dalies.

Pats filmas yra tiek patriotinis, tiek nacionalistinis. Kaip proginiam filmui tai tinka, kita vertus tai yra ir vienas is filmo trukumu.

Todel reikia pakalbeti kaip apie paprasta filma, su jo privalumais bei trukumais. Pastaruju filmas turi pakankamai. Visu pirma tie patys nacionalistiniai ir patriotiniai motyvai yra pakankamai pasenes, XXa. reikalas. Tokio stiliaus filmai populiarus praeitame amziuje, norint issiskirti, pajuodint ar pabaltinti, bet siandien atrodo kiek naivokai. Latviai filme – drasus, ismintingi, iniciatyvus, zodziu tikri herojai, kovojantys uz kilnius tikslus. Tai iliustruojama tiek vaizdais (veliavos fonas, Elze pro patriotines asaras zvelgianti i toli), tiek garsais (pakili muzika, kai puola latviai, ar kazka vertingo daro), tiek dialogais (ne visuomet logiski). Priesai, kita vertus, demonizuojami, tamsus, buki (arba klastingi), komiski bei visaip kaip antipatiski. Bermontas ir Golcas – tipiski stereotipai. Pirmajam truksta daugiau vodkos bei meskos kailiu, o antrajam – tiuringijos desreliu burnoj bei alaus bokalo. visa kita stereotipisko jie jau turi, kaip ir ju, hmm…pakalikai.
Pats scenarijus pakankamai skyletas bei gausus nereikalingu istesimu, inatrpu. Kartais atrodo, jog puikus aktoriai nezino ar neturi ka pasakyti – tiesiog nereikalinga ta scena, o kartais sneka bileka, visokias nesamones – irgi nereikejo, o kartais sneka tokias logines nesamones, kokias isvysite nebent propogandiniuose filmuose. taip pat kartais yra nereikalingu vaizdu. Kalbant apie vaizda, reikia pripazinti, jog kokybe kartais slubuoja, ir nuo kino filmo pereinama prie televizinio filmavimo (jie skiriasi). Pastarasis faktas “zemina“ filma kokybine prasme. Kalbant apie kokybe, geru zodziu nepamineciau ir igarsinimo. Ne syki ir ne du akivaizdziai matosi, jog aktoriams jau prasiziojus garso dar nera, ji ateina sekunde pavelaves. Todel Kestutis Jakstas, vaidinantis Prezidenta Ulmani ir kalba taip puikiai latviskai.
taip pat gausu fikciniu elementu, todel ir logikos klaideliu. Pradedant eiliniais kariais, besikalbanciais su isgerusiais pilieciais ant tilto, baigiant tuo paciu prezidentu kasanciu apkasus. Per mazai heroju, masines scenos kartais nesulipdytos su artimais kameros pritraukimais. Kalbant apie kameros darba – jis neblogas. Latviai darsyk irode, jog ju operatoriai visa galva geresni uz lietuvius. Kovos-mustyniu scena baznycioje, kai kamera atsiduria “musamojo“ vietoje – pakankamai orginalu.

Filmo muzika irgi kritikuotina. Toks jausmas, jog kompozitorius buvo koks seno sukirpimo zmogelis, pasiziurejes keleta holivudiniu filmu bei besivadovaujantis senomis dogmomis. Sentimentali, nusaldinta ar dramatizuota muzika kartais skamba ne vietoje, ne laiku, o kartais ir absurdiskai. pakankamai silpna filmo dalis.

Bendrai paemus ir susumavus visus “uz“ ir “pries“, tai tikrai vykes filmas. Yra nemazai trukumu, naivumo, ir svarbiausio, to sentimentalumo. Taciau pats motyvas sukurti toki filma, projekto igyvendinimas tokiu mastu yra sveikintinas.

uz pirma aspekta – 8/10
uz antra aspekta 5/10

bendrai 6.5/10″

Reklama

5 komentarai apie “Rīgas sargi (papildyta)

 1. Teisingas ir laiku.
  Mus valdę socdemai specialiai nedavė pinigų tokiems filmamas, o propagavo kinas – kinomenininkams(tik ne duokdiev žiūrovams) koncepciją.

 2. Įdomus ir labai išsamus Kekso komentaras. Bet mąstau, kad gerai man, jog nesugebu taip į filmus žiūrėti, kaip tokie keksai. Nustatinėti, kada Jakštas praveria lūpas, o kada pasigirsta garsas… 🙂

 3. Labas. Gal teksto autorius galėtų tekstą iš tos nuorods į latvišką filmo receziją išverst į lietuvių kalbą? Būtų labai smagu paskaityt kokie ten istoriniai faktai nesueina..

  Jei galima tai išversta tkstą gal galėčiau gauti į ltu.dalgis@gmail.com?
  Būčiau labai dėkingas.

 4. Mielas Donatazzai,
  kaip čia mandagiau Tau atsakius, kad suprastumei “be pykčio“… 🙂
  1. Nesu latvis;
  2. Netgi jei būčiau latvis- tikrai tingėčiau vargintis tik dėl “būtų smagu paskaityt“. Per menkas biznis.. :);
  3. Jeigu manai, kad Tave tai tikrai domina- nesunkiai gali pasistengti perskaityti ir pats. Latvių kalba nėra tokia jau neįkandama lietuviams, kad nieko nesuprastum, skaitydamas. Nebent nesi lietuvis, arba nebent būtum ypatingai kvailas.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s