"Medūzos"- keistokas žydiškas filmas

JellyfishPradėti reikia ne nuo žodžio “žydiškas“, o nuo žodžio “keistokas“. Jis keistas savaime, nes toks… neaišku, koks. Apie nieką, ir apie viską. Visai paprastas ir kažkiek mandrokas. (Manieringas?)

Žydiškas- bet jame nėra nė žodžio apie holokostą, nei apie kovas su arabais, jokios rusiškos mafijos, Odesos kolorito. Tai tiesiog filmas iš Izraelio, kuriame galim pamatyti, kaip jie ten tiesiog gyvena. Kai nesišaudo su arabais, nestato socializmo kibucuose, nesimeldžia prie Raudų sienos. O tiesiog papras2iausiai gyvena savo smulkius gyvenimus.

Imdb rašo: “Meduzot (the Hebrew word for Jellyfish) tells the story of three very different Israeli women…“ Pagal juos gaunasi, kad mes medūzas vadiname hebrajiškai.

1997 m. apdovanotas Kanų kino festivalio „Auksine kamera“. Taip vadinasi prizas už režisūrinį debiutą. Anaiptol ne pagrindinis. Naujokams.

Bus rodomas 2009 Vilniaus Kino pavasaryje. Pristatomas Pavasario tinklapyje kaipo “Komedija, drama“. Chi. Didelių dramų aš ten nepastebėjau. Galingai juoktis iš kažko- irgi kažkaip lyg ir neteko. Ir net pabaiga nevisai komedijinė: kažkas numiršta, kažkas nuskęsta. Arba ne- gal tik mums pasivaidena, kad kažkas nuskęsta ir kažkas numiršta, gal čia atvirkščiai- kažkas taip gimė…
Filmas pradžioje buitinis, gausybė nereikšmingų detalių, fono, kažkokių kasdieniškai nereikšmingų įvykių, kurį laiką dar lauki, kur tai nuves, kada gi pagaliau prasidės veiksmas, paskiri veikėjai susisies kaip nors. Kai jau nustoji laukt kažko konkretaus- prasideda neaiškios vizijos, “simboliniai“ (gal reiktų sakyt- siurrealistiniai?) paveikslėliai, kurie vėlgi nelabai suvokiamos prasmės, o gal tos prasmės išvis ir nėra ten…

Ai, žodžiu- tegu ieško prasmių ir tikrosios filmo kokybės asmenys, suprantantys daugiau, negu aš. Man užteko tiesiog truputį pažiopsot į Izraelį.
Trupučiuką tas filmas man priminė ano “vokiško turko“ filmus (Fatih kažkoks, ar kaip ten…). Tik truputį kažkuo, nes aplamai šitas netraukia iki anų nė iš tolo. Dar viena asociacija- su rusiška “Rusalka“. Bet irgi tolima asociacija, tik užuomina.
Ne kažin kas, bet pažiūrėti galima. Vien dėl savotiškumo, paįvairinimui.

Dar vienas dalykas, kuris įtikina mane, kad neveltui žiūrėjau: aš jį dar šiandien atsimenu, vis dar neišeina iš galvos. Nežinau, kuo ir kodėl- bet, matyt, kažkuo išliekantis.

http://www.rottentomatoes.com/m/jellyfish/

http://blogs.kpbs.org/index.php/movies/comments/jellyfish_meduzot/

Reklama

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti / Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti / Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti / Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti / Keisti )

Connecting to %s