Ginčeliai dėl smulkių dalykėlių: ir vėl tos bobų pavardės kažką jaudina..

V.Laučius. Moters moralė matuojama pavarde. Valstybė – be ryšio?

Citata:
…Intelektualai, kurių pareiga – saugoti bei stiprinti ryšį tarp proto ir politikos, mėgina nukvailinti politiką iki K. Donelaičio būro kriterijų lygio.

Vienas įrodymų – šiomis dienomis skelbtame Eglės Digrytės straipsnyje: „Grupė kultūrininkų ir lituanistų: neutrali moters pavardė rodo amoralų gyvenimą“. Štai ką veikia mūsų narodnikai: „Moterys, „maloniai skambančią“ mergautinę ar „šventą priklausymą“ šeimai ir „ištikimybę rodančią“ santuokinę pavardės priesagą iškeitusios į neutralią galūnę -ė, gyvena amoraliai ir negarbingai. Tokią išvadą padarė keliolika žinomų mokslo, kultūros ir visuomenės veikėjų, pareikalavusių Seimo atšaukti Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) nutarimą, leidusį moterims pasirinkti, kokią pavardę rašyti dokumentuose“.

Be komentarų. Tipiškas narodnikų mąstymas ir veikimas. Daiva Tamošiūnaitė-Budrė sako, kad į juos turbūt trenkė žaibas. …. ..

Perskaitęs tai, pagalvojau: bepiga Budrei. O mūsų būsimoji Dalia, turbūt, greičiau leistųsi trenkiama žaibo, negu sutiktų keist pavardę į Grybę. Nors, žinoma, atstovauti šalį užsieniuose su Grybės pavarde būtų kur kas patogiau. Kiekvienam japonui įmanoma ištart, ir raidžių nedaug, ir tik viena netarptautinė. (Apsieitų ir be taškelio).
Bet vis tiek to nebus. Tegu juos tranko nors žaibai- mes už Grybauskaitę.

Reklama

7 komentarai apie “Ginčeliai dėl smulkių dalykėlių: ir vėl tos bobų pavardės kažką jaudina..

 1. Aš pilnai pateisinu, nes šioje pavardžių sumaištyje pradingsta žmogaus lytis, pvz. pažįstu vyriškį su pavarde Čepė, o girdėjau, kad dama Čepaitė pakeitė savo pavardę ir taip pat panoro vadintis Čepė. Labai gerai, kai žmonės patys nebežino savo lyties ir krypties, tai tegul naudojasi tomis naujoviškomis pavardėmis. Bet kodėl būtinai tik latviškai galima pasivadinti? T.y, tik su galūne -ė? Globalizacija ne toks jau ir blogas dalykas. Mokykimės ne tik iš latvių. Man labiausiai patiko mūsų dainininkės, pasirinkusios gražiai skambančias pavardžių santrumpas: Urmana, Kazlaus. Kodėl negali būti graži Grybau pavardė? Skamba taip gražiai, kaip ir Tornau. O Tornau leido turėti tokią pavardę net sovietiniais laikais.

 2. Tornau buvo vyro pavardė. Šiuo atveju vyras(tėvas)- Grybauskas. Jeigu gyventų Amerikoje, kaip būtų trumpinęsis- sunku atspėt. Bet, turbūt, ne Gribau. Paprasčiausia ir logiškiausia būtų Grib, bet negalima. Ir taip visi Vakaruose bei Rytuose įsitikinę, kad Lietuva yra kažkur Rusijoj.

  O apie “pavardžių sumaištį, kurioje pradingsta žmogaus lytis“ prašyčiau nesąmonių nekalbėti, nes mano pavardė irgi yra su moteriška galūne.

  Ir ne tik mano, bet ir Kazimiero Uokos.
  Bo duosime su kuoka, kad žinotum.

 3. Bet Sirijos Gira irgi atsirado ne iš kažkur, o iš Giro-Sirijskij. Kodėl kai kuriem leidžia savo pavardes versti, kraipyti, iš adamkevičių daryti adamkus, o moteriškėms tai nė-nė, tik galūnes pridėti arba -ienė/aitė/utė/ytė arba naujoviškai tik -ė. Reikalauju visiškai laisvo ir gražaus pasirinkimo, koks tik patinka.

 4. Aš tai už tai, kad galimybė pasirinkti išliktų. Mane labiau stebina, pritariu Vilniai, kad tik pasienkama galūnė -ė. Galėtų būti daugiau a la chošnau, chošzavtra, mikimaus…
  Ir natūros sudėtingumas matytųsi iš karto. Tai teigiamai paveiktų mano galimas bendravimo strategijas. 🙂

  Kažkas minėjo, Vilnis berods, kad pavardė, kuri baigiasi -a, žymi bajorišką, kaip minimum, tamstos Fanta kilmę. 🙂

 5. Atleiskite, gal netyčia suklydau dėl autorės, tačiau jeigu tokios moterys taip sako, reikia jomis tikėti. 🙂

 6. O aš dabar labai pasibjaurėjau, išvydęs, kad tą pačią temą ir ponas Troy “gvildena“ nuo pat ryto. Nieko savo originalaus sugalvot negali, vagia svetimas temas. Pavogė anksčiau, nei aš sugalvojau. (Nors jis, aišku, nedrįsta liesti prezidentės, jam partija neleidžia)

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s