Dar prie Kieslowskiomanijos


Keista, bet paieška rodo, kad Verandoje iki šiol nebuvo net užsiminta apie Kieslowskį. Netikiu, nes kažkur kadaise tikrai gyriausi, kad jau subrendau, priaugau, pagaliau pamačiau “Spalvų trilogiją“, o visai neseniai dar “Dvigubą Veronikos gyvenimą“, kad gal jau laikas imtis pagaliau ir “Dekalogo“. … Gal plepėjau apie tai kitose vietose, o gal ir čia, bet komentaruose, kurių neapima paieška.
Nesvarbu. Jei nesakiau anksčiau- pasakiau dabar.

O proga tame, kad vakar žiūrėjau filmą “Be pabaigos“ (Bez konca, 1985)

Nemanau, kad verta dabar dirbtinai spaust iš savęs susižavėjimo šūksnius- nepaveikė jis manęs TAIP smarkiai, pažiūrėjau nenuobodžiai iki galo, buvo verta, bet dabar tai nebeatrodo KAŽKAS TOKIO. Tada, žinoma, būtų atrodę kitaip.
Nes filmas politinis. Buvo tada. O dabar jau- istorinis.

Kas patiko: praėjo virš dvidešimt metų, mes žinome, kas buvo toliau, mes nebe tokie svajotojai, kaip tada. Bet nė viena filmo smulkmena neatrodo juokinga, nėra jokio romantinio propagandinio patoso, viskas tikra.

Kam įdomu (t.y., Kieslowskiomanams ir šiaip žmonėms, žiūrėsiantiems šį filmą)- siūlau ištraukas iš Kieslovskio knygos, kur jis pasakoja apie to filmo darymą.
(Galima, žinoma, bus mėgint skaityti ir visą knygą. Visiškiems kieslovskiomanams… 🙂 )

У всех нас опустились руки. «Без конца» (1984) / Bez konca / No End (начало)

У всех нас опустились руки. «Без конца» (1984) Bez konca / No End (окончание)

Reklama

4 komentarai apie “Dar prie Kieslowskiomanijos

 1. "Be pabaigos" – filmas apie netektį, o ne apie politiką. Bekompromisinis, neeksportinis nepakeliantiems tragedijų vakariečiams skirto filmo "Mėlyna" pirmavaizdis. Šedevras.

 2. Žinot, turiu prisipažint. Pakraupau truputį, kai pažiūrėjau į tos ponios kieslovskiomanės profile

  http://www.blogger.com/profile/02633104824216933094

  Produktyvumas gi žmogaus… Kažkas neįtikėtino.

  DEVYNI blogai. Ir ne šiaip kokie dėl bajerio- visi įdomūs, pripildyti informacijos. Ir dauguma, atrodo, po šiai dienai gyvi, ne šiaip "padaryta-numesta".

  Siaubas… Pasijutau toks menkutis su savo rašliavėlėm. 🙂

 3. Dideli literatūros (ir kino scenarijų) archyvai. Bet kaip skaityti, jei ji pati cituoja:
  Гигантская разница между обычным и компьютерным чтением в том, что второе позволяет нам узнать лишь то, что нужно. Монитор – слуга, вышколенный дворецкий, лаконично отвечающий на заданные вопросы, книга – учитель, наставник: она отвечает и на те вопросы, которые мы ей не догадались задать.

  Александр Генис. Памяти книги

 4. Pažiūrėjau filmą "Be pabaigos" ir dabar jau galiu paskaityti autoriaus – Kieslowskio – paaiškinimus.
  Man pačiai, pažiūrėjus filmą, pasirodė, kad visą tą metafiziką Kieslowskis pridėjo vien tam, kad tame filme nuogai nerodytų vien to meto karinės padėties poveikio ir visiško beviltiškumo -tada filmas tikrai nebūtų išėjęs į ekranus. Turėjo pasistengti apgaubti temą ekstrasensine miglele, kuri, manau, tais laikais nežmoniškai traukė ne vien mus, nes buvo visiškai neliečiama sveikoje oficialioje visuomenėje.
  Bet, pasirodo, ir šita tema jam buvo be galo svarbi, paskui juk abu su Piesiewicziumi ir nukeliavo taip iki Dekalogo jau visiškai atmetę politiką. Kieslowskis pasakoja, kad tą filmą aršiai sutiko ir valdžia, ir opozicija, ir bažnyčia. Tačiau žiūrovams jis patiko. Manau, kad dėl būtent dėl tos metafizikos.
  Man vis dėlto labai didelį įspūdį padarė vaizdas teismo salėje, kai teisėjas paskelbė nuosprendį. Visi jautėsi taip susigėdę – ir teisėjas, ir teisiamas už streiką darbininkas, ir tuntas bendražygių, kurie viltingai laukė nukryžiavimo.
  Dabar, kai žinau kaip toliau viskas klostėsi istorijoje, įsitikinu, kad Kieslowskio jautrumas nuotaikoms, toms tarpusavio bangoms, kurias patiria aplinkybių kaliniai, artimas aiškiaregystei.
  Paskaičiau pagal Fantos nuorodas Kieslowskio pokalbį apie tą filmą bei bendras su tuo susijusias mintis ir pažiūrėkite, ką jis sakė 1992 metais:
  Я испытываю горькие чувства по отношению к той жизни, которая меня окружала и окружает, в которой все бесполезно, в которой нет размаха, нет правды – одна лишь видимость. Я, очевидно, обречен на эту польскую действительность. Я ощущаю горечь по отношению к стране, в которой родился и из которой никогда не уеду. И по отношению к себе самому – части этого народа – тоже. Впрочем, возможно ли предъявлять претензии к народу? Ведь он складывается из отдельных людей – из тридцати восьми миллионов конкретных поляков. И по воле этих конкретных людей страна в определенный момент поворачивает в ту или иную сторону.
  Мы, поляки, не раз пытались забыть о своем исторически сложившемся положении – между русскими и немцами. О положении государства, через которое проходят все новые пути. Я размышляю о Польше и поляках, о нашей гордости, не позволяющей жить в неволе, не дающей поработить нас, и одновременно вижу Варшаву – этот уродливый, по-идиотски спланированный и застроенный город. Приятно ли быть частью такой нации?
  Словом, у меня к своей стране есть претензии. Может, предъявлять их стоит истории, а может, географии, которая так жестоко с нами обошлась. Но ничего не поделаешь. Мы постоянно получаем под зад и боремся, пытаясь вырваться на свободу. А может, это вообще невозможно – и такова наша судьба?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s