Prieš 70 metų. Lenkiški laikraščiai.

Z palcem na cynglu, z bronią u nogi. Wodzu, prowadź!

Lenkų spauda rugpjūčio gale ir 1 rugsėjo neleido abejoti: Lenkija nugalės, Vokietija  ant revoliucijos slenksčio, sąjungininkai jau eina į pagalbą. Išsipildė tik oro prognozės.

………

“Goniec Warszawski“  rugpjūčio 30 : “Hitleris, atidūręs akligatvyje, rašo laiškus Musoliniui.  Antikarinės nuotaikos Vokietijoje“. Straipsnyje “Sąmyšis hitlerininkų gretose persiduoda vokiečių visuomenei“ rašoma, kad vokiečiai bėga į Daniją. “Moralinis ir ūkinis chaosas Vokietijoje stiprėja su kiekviena diena. Hitlerininkų  ir  Hitlerio prestižas smunka, komunistai platina lapelius apie artėjančią revoliuciją“.

“ABC – Nowiny Codzienne“ (Warszawa) informuoją, kad vokiška Zygfrido linija “tikrai neišlaikys bombardavimo“. Gdanske  “nesutarimai tarp SS ir Reichswehro“, “po susišaudymo rasta daug užmuštų ir sužeistų“. Pačioje Vokietijoje “komunistai kelia galvas“, o kadangi trūksta vyrų (mobilizuoti), moterys dirba laiškanešėmis.

………………………..

“Gazeta Pomorska“ 30 rugpjūčio perspėja: “Vokiečių agentai Lenkiojoje pradėjo nusikalstamą veiklą“.  Tarnove, Varšuvoje ir Bielsko-Białoje pasireiškė vokiški “bombininkai“. Lodzėj ir Katovicuose rasti vokiškų ginklų sandėliai. Lodzėje kepėjas Hornung atsisakė pardavinėti lenkams duoną, kepykloje turėjo paslėpęs 28 karabinus.

Taikos vilties jau nėra. “Pasaulio padegėjai turi būti sutramdyti“ – rašo “Gazeta Pomorska“. “Dobry Wieczór Kurier Czerwony“ z 30 rugpjūčio antraštėje primena  užsienio reikalų ministro Józefo Becko pasakytus žodžius: “Mes Lenkijoje nežinome sąvokos- taika bet kuria kaina. Vienintelis tikrai neįkainojamas dalykas yra garbė “.

………………………
Vilniaus  “Goniec Poranny“ komentuoja: “Mūsų laivas plaukia į pergalę“.

…………………………………..

Antraštės: “Vokietija atakavo lenkų kariuomenę“.

“Bandymai antskrydžių prieš lenkiškus miestus“.

Čia galite pasižiūrėti, kaip atrodė visas “Kurier Warszawski“, 1939 m. rugsėjo 1 d. laikraštis.

Galima paskaitinėti ne tik prezidento kreipimąsi ir patriotinius atsišaukimus, bet ir straipsnelius  apie tai, kaip entuziastingai liaudis kasa priešlėktuvinius griovius Varšuvos skveruose ir pan.

Dar įdomu, aišku, pasižvalgyti ir po skelbimus. Kas rodoma teatruose ir kinuose. Kas parduodama ir perkama. (Tarp parduodamų kailinių ir siuvimo mašinų galima rasti ir pasiūlymą pirkti rankinę priešlėktuvinę sireną. Labai gera, garsiai rėkianti.)

Reklama

Vienas komentaras apie “Prieš 70 metų. Lenkiški laikraščiai.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s