Meno prasmių aiškinimai

“Iš skirtingų pusių ši lakoniškų formų skulptūra atsiveria vis naujomis reikšmėmis: kolonų
ritmas, padvelkęs 1864 m. kartuvių šalčiu, atsisuka į mus Triumfo arka, liudijančia laisvės
pergalę prieš prievartą.“

“Filosofinius apmąstymus apie gamtos amžinybę, gyvenimo ir mirties neišardomą sąsają turėtų žadinti Vanduo, iš kurio kyla ir kuriame atsispindi vertikalių ritmas.“

“Dvasios veržimąsi aukštyn, apmokėtą netekties auka, apvalytą ir pakylėtą kryžiaus
leitmotyvu iki visa atperkančio gyvybės altoriaus, įkūnija slėpiningas ir prakilniai ramus
Žalčio ženklas. Žaltys – atsinaujinimo, gyvybės, išminties simbolis, lydėjęs baltus nuo pat
įsikūrimo šiose žemėse.“

“Žvelgiant į paminklą iš šiaurės pusės nuo bažnyčios ar esamo paminklo, skirto sukilimo
vadams, skulptūros viršutinė dalis Žaltys atsiduria vienoje plokštumoje ir regimai sutampa
su Tautos namų pamatais. Tada trijų kolonų ritmas be savo meninės išraiškos ir
konstrukcinio krūvio gali būti suvokiamas kaip magiškas skaitmuo “3“, reiškiantis tris
lemtingus bandymus sukurti Lietuvą, tris jos valstybingumo įtvirtinimus istorijoje.“


Neišsigąskite.  Ši skulptūra Lukiškių aikštei kol kas negręsia. Tiesiog netyčia pataikiau perskaityti kelias eilutes iš aiškinamojo rašto, kuris buvo pridėtas prie vieno iš projektų “Lukiškių aikštės sutvarkymo“ konkursui. Konkursas, ačiū Dievui, praėjo be rezultatų, aikštė kol kas palikta ramybėje. Vėliau, žinoma, sukurs ką nors dar šaunesnio.

Beje, supraskite mane teisingai: aš čia nebandau tyčiotis iš būtent šio projekto. (Pažvelgęs į kitus, tada užėmusius aukštesnes vietas, netgi galiu įtart, kad šitas man netgi gal labiausiai priimtinas atrodytų…). Ir aprašymai kitų, turbūt, panašūs. Mane tik prajuokino viena: kaip būna surandamos prasmės, kai jų reikia. Kai konkurso rengėjai pareikalauja, kad aikštė privalo atitikti reikalavimus:  “...simbolis turėtų atspindėti keturias svarbiausias, tarptautinio masto LietuvosLaisvės kovų epochas:1. Senovės, XIII – XV a., 250 m. gynybinės kovos už tautos ir valstybės egzistencijąprieš agresyviąsias jėgas – Kryžiuočių ordiną ir Aukso ordą;2. XVIII a.pab. – XIX a. (1794, 1830–1831, 1863–1864 m.) sukilimus prieš Rusijosokupaciją;3. 1919–1920 m. Nepriklausomybės kovas trims frontais;4. Lietuvos partizanų (1944–1953 bei vėlesnių metų) kovas už LietuvosNepriklausomybę.

Reikia? Prašom. Norint galima viską įžiūrėt: čia ir kryžius, ir žaltys, ir kartuvės ir vanduo.

Ir, žinote, tikrai man taip patinka labiau, negu statula Leninui ar Landsbergiui. Nors patiktų dar labiau, jeigu aplamai apsieitumėm ir be Būtinųjų  Prasmių.

Reklama

4 komentarai apie “Meno prasmių aiškinimai

 1. Idomu, Fanta, perziurejau greitomis tuos visus projektus. Taciau man labiausiai imponavo daubos projektas. Lengvai padaromas ir funkcionalus, tik va reiktu kazkaip isspresti lietaus ir zmoniu vaiksciojimo sukurtu rastu istrynima. Idomiausia, tai, kad po didelio lietaus turbut butu tvenkinys, o patekejus saulei ir vandeniui isgaravus butu galima stebet kaip keiciasi zmoniu iprociai vaikscioti. toks visuotinis elgsenos tyrimas 🙂

 2. Nuėjęs bandžiau pasmalsauti, KURIĄ daubą turėjai omenyje, bet nesusigaudžiau, nes tų daubų ten buvo nemažai, o labai uoliai knist nebuvo noro.

  Mačiau, viena komentatorė (beje, vardu vilnelė… 🙂 )apie užmačius daryti daubą atsiliepė taip:

  “Mieli architektai suprojektave tuos duburius, koks bus ju nuolydis? Gal aiskinotes kokiu greiciu rieda zemyn vaikiskas vezimelis arba neduokdie invalidas su rateliais? Kaip issikapanoja pagyvenusi moteriske su persodintu sanariu is tu spastu? Kas buna palijus ar pasnigus, gal planuojate nuskandinti koki vaika ar irengti purvo vonias po atviru dangumi? Nebent si projekta uzsake ekstremalai riedutininkai. bet normaliam zmogui tai siaubas. As pati su ilgais kablais ten eiti bijociau. Nebent ta skrituli pastatyt atvirksciai, kaip gaubta, kuruo viena puse sruventu vandenelis, kitoje puseje butu laiptai, kur zmones sedetu, o ant virsaus galetu buti saules laikrodis.“

  Pritarčiau komentatoriams, kurie maldauja nerioglint betono, nebudavot monumentų, o padaryt paprastą žalią parką. Medžiai, žolė, suoliukai. Žmonėms, o ne fotoaparatui.

  ( http://www.architektusajunga.lt/LT.php?content=news&Id=150 )

  Blogis tokiuose dalykuose yra tai, kad architektai ir statytojai natūraliai būna susirūpinę ne tiek REZULTATU (padaryt GĖRĮ liaudžiai), kiek EIGA (kiek galima uždirbt iš projektavimo, kiek galima įsisavint pinigų statybai, ir pan.). Todėl, žinoma- koks architektas norės daryti PIEVĄ, kai galima projektuoti ką nors gigantiško, su fantazija ir užmoju (betonas, metalas, lazeriai, vanduo, kinetinės nesąmonės).

  Todėl dažnai būna geriau, kai jie nedaro NIEKO. Čia dabar kaip tik šitas atvejis. 🙂

 3. Neradau jokių komentarų. Bet peržiūrėjau tuos visus pažymėtus projektus. Kai kur man atrodo, kad architektai susipykę su masteliu. Ypač toje dauboje, kur kaip milžiniškoje futbolo aikštėje (o aplinkui pakylos žiūrovams) juda gausybė futbolo komandų.
  O II vietą užėmęs projketas lyg ir atrodo simpatiškai. Bet aiškinimas kelia vėl dvejonę dėl Lukiškių aikštės didumo. Gal per seniai buvau ir todėl ji man atrodo mažesnė ir kyla klausimas, kaip ten sutilps visi kalneliai ir slėniai?
  “Kita Lukiškių erdvės dalis skirta miestiečių ir svečių poilsiui. Žaliosios salos laisvai susilieja su poilsio aikštelėmis ir takais, vedančiais čia tarp medžių, čia atviroje erdvėje. Praeivį lydi atradimų seka- paroda, fontanas, jauki skaitymo vieta… Mažame stiklo paviljone galima įsigyti kavos ar laikraštį, nusileisti į viešąjį tualetą. Aikštelių ir takų danga- smulkus plūktas žvirgždas. Šalia gatvių formuojamos žaliosios kalvelės keičia erdvės parametrus, teikia žmogiško mastelio jausmą ir padeda apsaugoti parką nuo gatvės triukšmo.Gyvenimas pievoje parko viduje, kaip ir vingiuotose alėjose, visą laiką kinta priklausomai nuo dienos, metų laikų.“

 4. Pratęsiant kalbą apie paminklus Lukiškių aikštėje.
  Dar viena skulptūra, kuri jau nebegręsia. Nes sudeginta. O gal ir be reikalo, reikėjo palikti ilgesniam laikui. 😀
  (radau čia )

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s